SİNİR SIKIŞMASI TANI TEDAVİLERİ

12 Ara 2018 Nöroloji

Sinir Sıkışması Nedir?

Sinirlerin kemik, kıkırdak, kas ve tenton gibi dokular tarafından aşırı baskıya uğraması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Hareket etmemizi sağlayan uyarıların beyin ve omurilikten gerekli kaslara iletilmesi sinirler sayesinde olmaktadır. Sinirlerin hareket edilmesini sağlamanın yanı sıra duyuların iletilmesinden de sorumludur. Normal durumlarda bacak, kol, el ve ayakların hareketlerini kusursuz bir şekilde yapmasını sağlamaktadır fakat bazı durumlarda yani sinirlerin baskıya uğraması durumunda sinir sıkışmaları yaşanmaktadır.

 

sinir-sikismasi-nedir.JPG

 

Sinir sıkışması vücudun her bölgesinde oluşabilir. Sinir sıkışmasında genellikle el ve ayak bileği ve dirsek bölgelerinde oluşmaktadır. Bu durum kendini birçok şekilde göstermektedir. Genellikle vücudun her bölgesinde oluşan sinir sıkışması genellikle farklı şekilde göstermektedir fakat her bölgede görülen belirtiler bazen genel olarak benzerlik göstermektedir. Bu belirtiler kişileri olumsuz etkilemektedir. Sinir sıkışması tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmezse ilerleyebilir. Aynı zamanda farklı hastalıklara da neden olabilir.

 

sinir-sikismasi-nedir.jpg

 

Sinir Sıkışması Belirtileri

Sinir sıkışması vücudun her bölgesinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle her bölgede farklı belirtiler verebilir fakat sinir sıkışmasının bazı genel belirtileri vardır. Bu belirtiler her bölgede görülmektedir. Genellikle sinir sıkışması oluşan bölgede uyuşukluk, ağrı, hissizlik gibi durumlar görülmektedir.

 

sinir-sikismasi-nedir-006.jpg

 

Omurilikte oluşan sinir sıkışmasında ise öksürme ve hapşırmadan dolayı yaşanan ağrılarda artış sıklıkla duyulmaktadır. Bölgede karıncalanma, iğne batması hissi görülür. Kaslarda güçsüzlük sıklıkla görülen bir durumdur. Aynı zamanda el ve ayaklarda görülen sinir sıkışmasında hareket etme güçlüğü yaşanır.

 

sinir-sikismasi-nedir-002.jpg

 • Uyuşukluk
 • Duyu kaybı
 • Ağrı
 • Karıncalanma
 • İğne batması hissi
 • Kaslarda güçsüzlük ve seğirme
 • El ve ayaklarda hareket güçlüğü

 

Sinir Sıkışması Neden Olur?

Sinir sıkışması birçok nedenden dolayı oluşmaktadır. İlk nedeni ise genetik olarak bilinmektedir. Ailesinde sinir sıkışması rahatsızlığı olan kişilerde bu durum daha sık görülmektedir. Aşırı yük taşıma sonucunda da sinir sıkışması görülmektedir. Bazı mesleklerde kişiler ağır yük taşımak zorunda kalır. Bu kişilerde genellikle sinir sıkışması sıklıkla görülür. Aynı zamanda ağır spor dalları da sinir sıkışmasına neden olan durumlar arasındadır.

 

sinir-sikismasi-nedir-007.jpg

 

Bu sporlarda yapılan bazı hareketler ve alınan darbeler sinir sıkışmasına etken olmaktadır.Aşırı kilolu olmak vücudun yapısını bozan bir durumdur. Bu durum da aynı zamanda vücudun sinir sıkışması yaşamasına neden olur. Aşırı stres yaşayan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Stres, sinir sıkışmasını neden olan en büyük faktörlerden biridir. Osteoartrit olan kişilerde sinir sıkışması yaşanmaktadır. Duruş bozuklukları da bu hastalığa neden olmaktadır.

 • Genetik
 • Ağır yük taşımak
 • Aşırı şişmanlık
 • Duruş bozuklukları
 • Stres
 • Spor aktiviteleri
 • Osteoartrit
 • Bilgisayar kullanımı

 

Sinir sıkışması tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sinir sıkışması belrtileri olan kişi doktora başvurmalıdır. Bu durumda sinir sıkışmasının hangi bölgede olduğu önem taşımaktadır. Vücudun sinir sıkışması yaşanan bölgesine göre tedavi uygulanmaktadır.

 

sinir-sikismasi-nedir-003.jpg

 

Doktor ilk olarak nedenlerini araştırarak tedavi sürecini başlatmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da hastalık nedeni önemlidir. Bu yüzden nedeni belirlenerek tedavi uygulanmaktadır. Sinir sıkışmasında hastanın dinlenmesi gerekmektedir. Sinir sıkışması ile yaşanan ağrı ve uyuşmaya neden olan durumlardan uzak durulması önerilmektedir. Bu nedenle dinlenme önem taşır. Sıkışmanın yaşandığı bölgede antel veya bant uygulaması yapılmaktadır. Dinlenme sürecinden sonra fizik tedavi uygulanmaya başlanmaktadır.

 

sinir-sikismasi-nedir-004.jpg

 

Sinirler üzerinde oluşan baskı için fizik tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bu durum kasların gevşemesini sağlamaktadır. Aynı zamanda esnemesini ve güçlenmesini sağlayarak rahatsızlığı ilerlemesini engellemektedir. Fizik tedavinin yanı sıra ilaç tedavisi de sıkça uygulanmaktadır. Genellikle aneljezik ve kortkosteroid enjeksiyonlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanılmasından sonra ağrı ve yaşanan diğer belirtiler giderilmektedir. Fizik tedavi ve ilaç tedavisi bu hastalığın geçmesine yeterli olmuyorsa cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bu durum doktor tarafından belirlenerek cerrahi müdahale yapılmaktadır. Cerrahi müdahale sinir sıkışmasının nedenine, boyutuna ve bulunduğu bölgeye göre farklılık göstermektedir.

 

Search

+